Sushi sa považuje za tradičné japonské jedlo. Podáva sa v kombinácii s ryžou a rôznych surových alebo tepelne upravených surovín. Japonské slovo sushi pôvodne znamenalo ľahké ryžové jedlo. Prečo to tak bolo a ako to celé vzniklo? Prinášame vám článok o histórii sushi a tých najzaujímavejších faktoch.

Príprava sushi spočíva v uvarení ryže do mäkka. Tá sa za rýchleho ochladenia zamieša ryžovím octom ochutený soľou,cukrom a kombu riasov. Po celkovom vychladení tejto zmesi sa z nej tvaruje základ pre sushi. Výsledok si je možné dochutiť napríklad sójovou omáčkou a wasabi.

Základnou surovinou sú surové ryby, ako napríklad tuniak, losos a makrela. Sushi tvoria tiež ikry a plody mora, medzi ktoré patria krevety, chobotnice, kalmáre a kraby. Celkovú chuť dotvára zelenina, ochutená vaječná omeleta tzv. tamago , tofu alebo huby. Keď je zhotovená zmes, zabalí sa do špeciálnych plátov z morských rias.

Takto pripravené sushi je podávané najčastejšie so sójovou omáčkou, wasabi, zázvorom avšak nie je to pravidlom a na výber máte vždy niekoľko druhov omáčok. Zaujímavosťou je, že sushi sa konzumuje s typickými paličkami, čo len dotvára atmosféru.

Na obrázku je pracovník na poli v Ázii

Kam siahajú korene sushi?

V dnešnej dobe sa sushi považuje za slávnu japonskú kulinársku pochúťku. Na samotnom začiatku to bol však len vynález z čisto praktického hľadiska. Prvé sushi sa objavilo sedemsto rokov pred našim letopočtom, a to v juhovýchodnej Ázii.

V tom čase používali práve skvasenú ryžu miestni obyvatelia, ako pomôcku pri tzv. fermentácii rýb. Takto upravená ryba je v Japonsku známa už vyše tisíc rokov a miestni ju poznali pod názvom Nare – Sushi.

Upravená ryža ako konzervant

Ľudia, ktorí sa venovali rybárstvu používali ryžovú hmotu ako konzervant. Na niekoľko mesiacov ukladali do tejto zmesi surovú rybu, ktorá bola pokrájaná na tenké plátky. Ryža prirodzene kvasila a nasolenej rybe nedovolila hniť. Išlo tak o praktický vynález, vďaka ktorému si svoju obľúbenú potravinu zanechali čerstvú, a to počas niekoľkých mesiacov.

Význam slova sushi

Tak, ako sme už spomínali, japonské slovo sushi sa považuje za ľahké ryžové jedlo. Má však aj iný význam, a to kyslosť. Pýtate sa na dôvod? Pôvod tohto významu pramení najmä z procesu, kedy práve skvasená ryža dodávala rybe príjemnú kyselkavú chuť.

Nepotrebný ryžový obal?

Áno, čítate dobre. Ryžový obal, ktorý poznáme dnes, bol v minulosti považovaný za zbytočnosť. V dnešnej dobe, kedy je sushi bežným jedlom, dá sa povedať, že u množstva priaznivcov aj obľúbeným, je ryžový obal, takpovediac, nevyhnutnosťou. Ide o pláty z morských rias, ktoré dotvárajú sushi špecifickú chuť.

Nare – Sushi ako obľúbená pochúťka

Vyššie sme si už spomínali, že fermentovaná ryba bola obľúbenou pochúťkou v Japonsku viac ako tisíc rokov. Celý proces prípravy však vyžadoval v niektorých prípadoch aj celý rok. Po tomto období sa ryba dala konzumovať. To však miestnym prišlo veľmi zdĺhavé, a tak rozmýšľali nad niečím praktickejším. S prvým nápadom prišiel Japonec Matsumoto Yoshiichi z dnešného Tokya. Do svojej krajiny priniesol v 17-tom storočí zmeny v recepte. Tie spočívali v tom, že k obľúbenému sushi pridal ocot. Práve ten skrátil dobu prípravy a celému jedlu dodal príjemnú kyslosť, ktorá je pre sushi typická.

Na obrázku sa medzi dvoma paličkami nachádza sushi Nare

Prvé predávanie sushi

Ďalšia výrazná zmena prišla už v roku 1820. Práve v tomto období Hanaya Yohei začal predávať kúsky surovej ryby s octovou ryžou, a to priamo z pouličného stánku. Tento miestny obyvateľ pochádzal z Eda, čo je dnešné Tokyo. Práve tu začal predávať formu sushi, ktorú poznáme dodnes. Toto jedlo si získal obrovskú obľubu, najmä pre jeho benefity, ako rýchla príprava či dokonalá čerstvosť.

Priaznivci sushi za dávnych čias

Unikátne jedlo ako je sushi, si získalo svojich priaznivcov už v histórii. Malé kúsky jedli ľudia pomocou rúk alebo paličiek. Na tomto jedle si pochutnávali priamo na ulici či, dokonca, v divadle. Sushi bolo populárne už počas druhej svetovej vojny. K Japonsku sa neskôr pridali aj Spojené štáty americké, kde bol veľký rozmach sushi už v 70-tych rokoch. Dnes je toto nezvyčajné jedlo známe po celom svete.

História tvorby prvých zvitkov

Aj napriek tomu, že sushi sa zo samotného začiatku týkalo len Japonska, prvé zvitky sa vyrábali a pripravovali v USA. Typické kalifornské sushi vynašiel šéfkuchár Ichiro Mashita. Napriek tomu, že pochádzal z Japonska, pracoval v reštaurácií v meste Los Angeles. Tradičné japonské jedlo si získalo veľkú popularitu, avšak Američanom sa nepáčilo klasické sushi. Dôvodom boli najmä riasy nori, ktoré im v tejto pochúťke jednoducho nesedeli.

Práve z tohto dôvodu prišiel Ichiro Mashita s unikátnym nápadom. Vymyslel recept, kedy nie je klasická ryža vo vnútri ale na obale sushi. Mnoho ľudí v Kalifornii láka skutočnosť, že tento recept neobsahuje surové ryby, pretože nie všetci milovníci sushi túto surovinu obľubujú. Typické sushi v Kalifornii sa nazýva California roll. Pripravuje sa predovšetkým s použitím avokáda, surimi (krabia tyčinka), uhorka, sezam a japonská majonéza . Aj z tohto dôvodu je dnes sushi považované nielen za synonimum živej, ale tiež veľmi rozmanitej japonskej kuchyne.

Na obrázku je klasický trh s rybami v Ázii. Nákup týchto produktov je základom pre prípravu dobrého sushi

Základné suroviny sushi

Sushi je obľúbené práve pre svoju rozmanitosť. Ako sme si už v úvode spomínali, pozostáva zo štyroch základných surovín. Samotná ryža, ktorá vytvára obal pre náplň. Podmienkou je, aby obsahovala krátke vlákna. Dôležitým kritériom je tiež dokonalá lepivosť. Ryža sa vo väčšine prípadov nakladá do ochuteného ryžového octu.

Druhou dôležitou prísadou sú riasy nori. Tie boli pôvodne oškrabávané rybármi, priamo v drevených prístavoch. Ako rozpoznáte kvalitnú riasu nori? Má nederavé pláty listov tmavozelenej farby, ktoré majú dlhú životnosť a sú primerane hrubé.

Ďalšou zložkou je surová ryba. Keďže nie je nejakým spôsobom upravená, zostávajú v nej všetky živiny a vitamíny. Poslednou súčasťou sushi je omáčka. Obľúbené je wasabi, ktoré dokáže ľahko zlikvidovať parazitov.

Fantázii sa medze ani v tomto prípade nekladú. Ako náhradu surovej ryby môžete použiť avokádo, mango, tuniaka či rôzne iné morské plody, a to podľa vlastného výberu a uváženia.

Správne konzumovanie sushi

Na obrázku sa nachádza Miso polievka a pohľad zhora na lyžičku

V Japonsku dostať hneď niekoľko druhov sushi. Líšia sa, predovšetkým, použitými surovinami. V každej krajine je však zaužívaný iný zvyk, a to čo sa týka ich konzumovania. Na sushi si máte možnosť pochutnávať s použitím bambusových paličiek. Ich správne držanie v ruke je medzi palcom a ukazovákom. Ďalšou možnosťou je konzumovanie pomocou rúk.

Okrem iného, v niektorých japonských reštauráciách vám ponúknu pred konzumovaním mokrý uterák. Ten slúži na utretie rúk. Zaujímavosťou je, že v týchto krajinách sa na záver jedla sushi podáva tzv. Miso polievka, ktorá pomáha správnemu zažívaniu.

Sushi-YA food atelier