Určite ste počuli o mieste, kde sa obchoduje z lode, z člnu, kde vás tzv. “Benátky Thajska“ vtiahnu do svojho každodenného kolobehu exotiky. Damnoen Saduak je najväčší a zároveň najfotogenickejší plávajúci trh svojho druhu v celom Thajsku. Samozrejme, plávajúcich trhov je tu viacero, avšak práve tento sa stal hlavným lákadlom turistov z celého sveta.


Klong, ako prezývajú miestni druh tohto kanálu, kde sa takýto plávajúci trh nachádza, vykopali robotníci na príkaz kráľa Rama IV. približne pred 150. rokmi. Kanál  je dlhý 32 kilometrov a spája dve rieky: Mae Klong a Tacheen.

Na obrázku je klasický trh, kde sa obchoduje z lode alebo člnu nazývaný aj Benátky Thajska.


Damnoen Saduak je veľmi atraktívne miesto pre turistov. Kanál lemujú po oboch stranách tradičné drevené príbytky, s ktorými ste v bezprostrednom styku. Práve tu si dokážu turisti vychutnať pôvodný štýl života na rieke a jeho tradičný predaj z lode. Predaj zeleniny a prevažne exotického ovocia, suvenírov a samozrejme jedál, ktoré vám pripravia na požiadanie behom pár minút. Obchodovanie a zjednávanie je akýmsi nepísaným pravidlom.

Bez zjednania lepšej ceny, ktorá je v niektorých prípadoch zanedbateľná, to celé nemá ten správny šmrnc. Stačí vám dávka empatie, úsmev a zaručene si z trhov odnášate pocit, ktorý vo vás pri spomienkach vyvolá eufóriu.

Malé drevené kanoe a mini motorové člny, ktoré brázdia kanál, riadia prevažne ženy v slamených klobúkoch so širokými okrajmi. Táto viac ako 20 ročná tradícia sa stala už akousi vyhľadávanou scenériou Thajska.
Dostať sa na tento “Floating market” nie je vôbec zložité. Ak ste dobrodruh, vyberte sa sami autobusom.

Cesta trvá približne 1,5 hodiny z oblasti Khao San, vydáte sa smerom na Ratchaburi. Následne stačí zdvihnúť ruku, zamávať a doslova si zjednať cenu za tuk-tuk, ktorý vás dovezie na požadované stanovisko.

Celý výlet odporúčam absolvovať v skorých ranných hodinách, aby ste sa dostali na trhovisko pred 8 hodinou rannou. V opačnom prípade vám celý dojem prekazia desiatky plne naložených turistických autobusov, ktoré odchádzajú z viacerých miest v Bangkoku a taktiež ak sa vydáte neskôr, nezažijete tú správnu atmosféru.

Jednoducho domáci už o 12. hodine balia. Druhou možnosťou je zvoliť si jednu zo stoviek turistických kancelárii, ktoré sídlia takmer na každom kroku v Bangkoku. Tie vám zorganizujú výlet od A do Z.


Po príchode na plávajúce trhy vám do očí padne ako prvé, akýsi “organizovaný” chaos. 

Všade prítomné desiatky až stovky drevených lodičiek, ktoré si hľadajú svoje správne obchodnícke miesto medzi ďalšími na vlas rovnakými predajcami.  Farby exotického ovocia vnímate po chvíli už prirodzene.

Zo začiatku sa neviete vynadívať na sýto ružové pitahaye a až krikľavo žlté mini banány v trsoch, aké ste ešte nevideli. Rambutam, liči, kokos, longan, či v každej loďke prítomný ananás a mango sa snažíte zachytiť na dokonalej fotke. Hriech by bol neochutnať miestne ovocie. Ručím vám, že chuť ich domáceho ovocia v našej krajine nezažijete. Najväčšej obľube sa tu teší obzvlášť mango a ananás. Samozrejme nemôžem zabudnúť nespomenúť ich preslávené mango sticky rice, alebo skvele pripravenú ľadovú kávu s kondenzovaným mliekom. Zakúpenie domácej karí pasty, kokosového, či palmového cukru a čili papričiek vo všetkých podobách je veľkým lákadlom.
V tropických horúcich dňoch je najlepším osviežením práve kokosová voda z mladých kokosov, ktorá tu tečie “potokom”. Po vypití kokosovej vody neváhajte požiadať ktoréhokoľvek predajcu o rozseknutie orecha, mladá dužina je lahodnou pochúťkou.

Osobnou kapitolou sú plávajúce “reštaurácie” na spomínaných loďkách. Za smiešne ceny si zakúpite takmer všetky druhy jedál. Prirodzene však sa ponúkajú najviac, aj pre rýchlosť spracovania jedlá obsahujúce prevažne ryžové rezance a ryžu. Pad Thai tu vedie na plnej čiare. Po zjednaní ceny, sa úsmevom poháňaní thajskí obchodníci pustia do prípravy, aby vás ohúrili atmosférou a nezabudnuteľnou chuťou. Tradičné ryžové rezance pripravené na cesnaku a tamarind paste vám pred očami vykúzlia doslova do pár minút.

Stačí si vybrať podľa vašej voľby, či pridajú kuracie mäso, krevety alebo vám pripravia vegetariánsku verziu s tofu.

Rezance podlejú pripravenými omáčkami, najčastejšie rybacou a sójovou, pridajú vajíčko, čerstvé mungo klíčky a prihodia opečené búrske oriešky. Finálnu chuť pravého Pad Thai doladí šťava z limetky. Na väčšine ingrediencií pracujú už od skorých ranných hodín, aby mali jedlá pripravené tzv. na “polovicu“ a čo najrýchlejšie vás obslúžili. 

Veľmi obľúbeným jedlom je aj Pad kra pao – mleté bravčové,  s poriadnou dávkou thajskej bazalky. Podliate ustricovou omáčkou, ktorá až famózne dotvorí chuť. Podávané s jazmínovou ryžou.

Green curry, alebo thajské zelené karí, vám tak isto pripravia s radosťou. Chuť po kokosovom mlieku, ktoré ráno pripravili na mieste z čerstvo odtrhnutých kokosových orechov je neopísateľná.

Nao brázku je trhovník na lodi v Damnoen Saduak (Benátky Thajska)

Tak isto si viete vybrať, či už kuracie, bravčové, tofu, alebo krevety. Odporúčam práve thajské kuracie karí, kde sa kuracinka krásne napije kokosového mlieka. Pripravené pred vami vo veľkom, dávno po životnosti, prepálenom  woku to celé pôsobí tak prirodzene, že domov sa vám odísť nechce.

Táto pol dňová trakcia v podobe plávajúcich trhov sa v ostatných rokoch teší obrovskej obľube a záujmu turistov. Vtiahne vas všetkými zmyslami a prinesie vám pohľad na pravé Thajsko.
Je jednoduché ležať v rezorte na pláži a sem tam si objednať koktail, no o tom reálnom Thajsku, ktoré zažijete mimo komfortu hotela sa tu písať nedá. Zážitok, aký si odnášate so sebou, či už v pamäti, alebo dovolím si tvrdiť na desiatkach krásnych farebných fotografiách nezažijete len tak na dovolenke “pri mori”.

Práve fotografiu z opísaného plávajúceho trhu som sa rozhodol použiť na obálku cestopisnej kuchárskej knihy: THAI nech sa páči.

“Floating market” Damnoen Saduak odporúčam ako jednu z top turistických zaujímavostí, aj keď je pravda, že s pribúdajúcou hodinou počas dňa na vás miesto pôsobí až chaoticky, preplnene ako veľký zmätok. Ktorá atrakcia “must see” je však iná? Ak ste aktívny dovolenkár, naplánujte si návštevu trhov počas pobytu v Bangkoku.  © Andy Drgoň / @Thainechsapaci