Na obrázku sa medzi dvoma paličkami na jedenie nachádza Maki. Maki je typ sushi.

Maki sushi

Keď sa povie sushi, väčšine ľuďom prídu na um ako prvé MAKI. Je to najzákladnejší a taktiež jeden z najobľúbenejších druhov. Maki rolka je najčastejšie plnená sushi ryžou, rybou alebo zeleninou. Väčšinou sa servíruje po 6 kusoch 2,5 cm vysokých roliek, ktoré sa dajú pripraviť naraz na jednej bambusovej podložke. Na základe toho vznikol aj názov Maki, ktorý je odvodený od názvu bambusovej podložky Makisu.  Z vonkajšej časti je obalená v morskej riase Nori.


Na obrázku sa medzi dvoma paličkami na jedenie nachádza Nigiri. Maki je typ sushi vo forme ryžového valčeka.

Nigiri sushi

Nigiri tvorí ryžový valček, na ktorom je precízne odrezaný a uložený kúsok surovej ryby. Podáva sa s nakladaným zázvorom, wasabi a sójovu omáčkou. Odporúča sa vkladať do úst smerom nadol, aby ste si viac vychutnali jej chuť.


Na obrázku sa medzi dvoma paličkami na jedenie nachádza Futomaku. Futomaki je typ sushi veľmi podobný klasickému, ale je tvorený z celého plátku Nori.

Futomaki sushi

Na pohľad veľmi podobný klasickému Maki, je tu však pár rozdielov. Futomaki je Maki z celého plátku Nori. Základom býva japonská vaječná omeleta v kombinácií s ďalšími tromi, alebo viacerými ingredienciami. Taktiež je od toho odvodený aj názov Futo – čo znamená tučný, alebo po našom – Maki plné chuti.


Na obrázku sa nachádza Wasabi. Wasabi je zelená výrazne ostrá pasta

Wasabi

Wasabi mnohí z vás určite veľmi dobre poznajú. Má mnoho priaznivcov vďaka svojej výraznej ostrej chuti, viete však z čoho skutočne je? Wasabi je zelený chren, ktorého ostrá chuť pramení z obsahu izotiokyanátov, ktorých hlavnou úlohou je dráždenie dýchacích ciest, čo nás vie pri vysokom množstve trošku potrápiť. Pre príjemnú chuť ho naozaj stačí málo.


Na obrázku sa nachádza Tempura, čo je typické japonské jedlo v podobe morských plodov, mäsa a zeleniny.

Tempura

Typické japonské jedlo v podobe morských plodov, mäsa a zeleniny, obalené v ceste z múky, tempurako a potom vyprážané na rozpálenom oleji. Zaujímavosťou je, že do Japonska sa dostala vďaka moreplavcom z Portugalska. Japonská gastronómia pozná Tempuru dlhšie ako sushi. Podľa nás a chutí najlepšie pokropená sójovou omáčkou.


Na obrázku sa medzi paličkami v miske nachádza Wakame. Ide o zelenú dlhú morskú riasu

Wakame

Dlhá morská riasa s tmavozelenými listami, známa taktiež ako morská zelenina. Ako jedlá morská riasa má jemne sladkú, ale výraznú a silnú chuť a textúru. Najčastejšie je súčasťou polievok alebo šalátov a navyše obsahuje kopu vitamínov.


Na obrázku sa nachádza Pad thai. Ide o známe thajské jedlo s ryžovými rezancami, kuracím mäsom doplnené o krevety a arašidy.

Pad thai 

Gastronomický zázrak z Thajska. Na prvý pohľad obyčajné ryžové rezance s kuracím mäsom, doplnené o krevety a arašidy, ak nemáte chuť na  mäso môžete vymeniť aj za tofu. Dôležitou súčasťou je však dokonale vyvážená chuť omáčky, ktorá býva tajomstvom úspechu. Pad thai si po ochutnaní určite zamilujete.


Na obrázku sa nachádza Poke, servírované v miske.

Poke 

Ak ste na tento názov už narazili, no nikdy ste ho neochutnali, tak by ste to mali rýchlo napraviť. Základom je to, že jedlo je servírované v mise, kde je pekne naukladané. To ako sa ho rozhodnete vychutnávať je však len a len na vás. Použité suroviny sú veľmi pestré, no väčšinou miska obsahuje – na kocky nakrájanú rybu alebo mäso, zeleninu, uhorku a avokádo. Súčasťou býva taktiež ryža a všetky ingrediencie sú zaliate omáčkou.


Na obrázku sa nachádza Tamago, ide o druh japonskej omelety so špecifickou chuťou.

Tamago

Tamago je druh japonskej omelety, ktorá je špecifická vďaka svojej chuti.  Omeleta je sladká, má nadýchanú chuť a jemnú textúru. Nájsť ju môžete ako súčasť maki, nigiri, futomaki a tempuri. Pre dokonalú chuť stačí kombinovať so sójovou omáčkou a wasabi.


Na obrázku nachádza Bento box. Ide o jedlo v krabičke známe aj ako bentóbako.

Bento box

Bentó je jedlo v krabičke, ktorá sa nazýva bentóbako. Malá šikovná krabička, v ktorej nájdete niekoľko priehradiek na jednotlivé ingrediencie a jedlo si môžete zobrať kamkoľvek potrebujete.


Na obrázku sa medzi paličkami a v čienej miske nachádzajú Edamame. Ide o nezrelé, vylúpané sojové bôby

Edamame

Edamame sú nezrelé, vylúpané sójové bôby, ktoré sa po vzore ázijskej kuchyne čoraz viac tešia obľube aj u nás. Sójové bôby sú nesmierne zdravá a tiež všestranná potravina, navyše s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny.