Azda najviac ospevovanou krajinou ostatných rokov ďalekej Ázie sa stalo práve Thajsko.
Miesto kde sa stávajú sny skutočnosťou. Nepredstaviteľné sa stáva realitou. Krajina kde zažijete kontrasty bohatstva a chudoby, kde zažijete najbláznivejšie oslavy a sviatky, nápady a vylepšenia potrebné pre chod miestneho obyvateľstva.


Prstom na mape, to malé miesto na svete, ktoré vám dokáže ponúknuť oveľa viac v realite, ako si len dokážete prečítať v dostupných cestopisoch. Počnúc neuveriteľnou, dýchajúcou históriou Siamskej ríše, ktorá na vás číha na každom kroku, kam sa vyberiete, až po moderný svet situovaný v novodobom hlavnom meste Bangkok. Jeho ulice sú nevídanou krásou a kombináciou luxusu a kdesi v pozadí až pomyselným hraničiacim gýčom. Prevažne nočné veľkomesto, ktoré ožíva po zotmení verzus opustené exotické ostrovy.

Na obrázku je nočné Thajsko.

Biele pláže lemujúce sa kokosovými hájmi, obmývajúce tyrkysovou vodou. Farby mora ako poznáte z najluxusnejších dovolenkových katalógov. Toto je Thajsko. Úchvatná príroda navôkol, a samotná džungľa vás očarí a vtiahne do svojho lona tak pevne, akoby ste sa chystali napísať prírodovedecký článok do National Geographic.

More a pláže, ktoré sa nachádzajú na obrázku sú taktiež typické pre Thajsko

Thajsko je krajina, ktorú si jednoducho musíte zamilovať. Majestátne, dych berúce chrámy a paláce zdobené do najmenších detailov. Pravidlá krajiny, ktoré ako návštevník musíte dodržiavať, v podstate ich ctiť, akoby ste patrili k domácemu obyvateľstvu. Zlatá farba všade prítomného Budhu vám bije do očí každým otočením sa.

Hrdí Thajčania ich s obľubou ukazujú, predstavujú, ospevujú a uctievajú vo svojich rodinách a príbytkoch. A vy s vychádzkovým krokom miestnou krajinou sa nestačíte diviť, ako je možné, že niekde to ide tak jednoducho „pohodovo“ a bez námahy. Ako to všetko krásne zapadá do seba.

Tak ako je zobrazené na obrázku, v Thajsku sa nachádza množstvo pamiatok.

Ľudia pevne oddaní svojim náboženským hodnotám, nenásilne uznávajú svoje vierovyznanie. Je úžasné ich stretávať s úsmevom, ktorý rozdávajú denne zadarmo. Úsmev, ktorý vás nabije na celé hodiny Vášho pobytu. Tento srdečný národ sa vám vryje svojim spôsobom pod kožu.
Tak ako sú raritou pre nás miestni obyvatelia, tak sme pre nich raritou aj my.

Nie raz sa mi po potulkách krajinou stalo, že práve my sme boli pre nich akýmsi lákadlom pohľadov.
„Farangovia“, ako nás bielych prezývajú, sa tu stávajú terčom pohľadu. Zo začiatku vám to je milé, no časom miestami až trochu strašidelné. Treba si zvyknúť na vzájomné pohľady, ktoré pramenia z nepoznaného a čohosi nového.

Člny, lode, ktoré sú na obrázku sú typické pre predaj v Thajsku

Avšak najznámejšou a najdiskutovanejšou zmienkou o Thajsku je ich preslávená kuchyňa.
Thajská kuchyňa naberá po celom svete na sile astronomickou rýchlosťou a Slovensko vôbec nie je výnimkou. Európa, Amerika, či Austrália nemá núdzu v otváraní nových bistier, či reštaurácií. S thajskými reštauráciami som sa dokonca stretol aj na miestach, na ktorých by som to nečakal. A to hlavne na Islande a v Laponsku.

Na Islande dokonca žije početná komunita Thajčanov a musím uznať, že ich jedlo patrí k najlepším na svete, kde som mal možnosť práve thajské jedlo ochutnať. Ľudia ázijské jedlá milujú a čím ďalej, tým viac si ich vychutnávajú aj v pohodlí svojho domova.

Kokosové mlieko, thajské zelené karí, alebo Pad Thai nemusím ani zďaleka predstavovať.
Tieto názvy majú už aj tak zvučné meno ako u nás, tak aj vo svete.
Kuchyňa je preslávená svojou exotikou, svojimi farbami, pestrosťou na tanieri a samotnými vôňami.

Exotické ovocie, ktoré poznáte iba z obrázkov, neviete ani akým spôsobom ho správne konzumovať.

Bylinky, koreniny, samotné ingrediencie rôznych vôní a chutí vám vyčarujú doslova explóziu pre vaše chuťové poháriky. Thajská kuchyňa sa považuje za jednu z najzdravších a najštipľavejších na svete.

No neznamená to, že čili je nutnosťou. Radi vám jedlo upravia podľa vašich požiadaviek. Spokojnosť zákazníka je pre nich veľmi dôležitá a aj v tomto prípade dostanete k jedlu vďačný úsmev. Kombinácie ingrediencií jednotlivých jedál sa líšia od provincie k provincii a pritom majú vždy rovnaký základ. Množstvo čerstvej zeleniny. Vždy a všade vzniká nové jedlo, akoby “na kolene“.

Svetoznáme thajské karí má toľko podôb, že si ho dokážete pripraviť podľa vašich požiadaviek doma k dokonalosti.

Samotnou kapitolou je tzv.: “street food“. Je neopísateľné na vlastné oči, uši, ale aj ústa zažiť tento pouličný “zázrak”, ktorý vám ukáže presne ako chutí to pravé Thajsko. Z tejto krajiny sa domov jednoducho neodchádza bez tohto kulinárskeho zážitku, v prepočte za pár drobných. Kto v Thajsku neochutnal street food, akoby ani v Thajsku nebol. Kto bol, skúsil, videl, zažil

Thajsko – dá nám za pravdu, že je to síce miesto vzdialené, avšak chytí vás za srdce všetkými zmyslami a máte potrebu sa vrátiť späť tak rýchlo ako to len pôjde.

© Andy Drgoň / @THAI nech sa páči