Čínska kuchyňa je neuveriteľne bohatá a chuťovo rôznorodá, no aj napriek rozsiahlemu čínskemu územiu a odlišným chutiam v rámci kantónov a regiónov, aj v Číne existujú tradičné recepty, ktoré si podmanili chuť celej krajiny. A nielen tej.

Číňania ju nazývajú Suān làtāng, čo doslovne v preklade znamená: korenistá polievka s octom, no u nás je skôr známa pod názvom Ostro-kyslá polievka.

Jej pôvod sa dá veľmi ťažko overiť no podľa príbehov je jej pravý pôvod z provincie S´chuan a nie z Pekingu. Čínska povesť hovorí o tom, že ostro-kyslá polievka vyliečila Yu Qiana, slávneho čínskeho úradníka z dynastie Ming, ktorý počas svojich ciest po krajine niekoľko dní bojoval so silným prechladnutím a objednal si teplú polievku, ktorá by ho postavila na nohy. Pri jedení Suān làtāng – ostro-kyslej polievky sa vraj poriadne zapotil. Na druhý deň sa zobudil s vyčistenými dutinami a bol opäť zdravý a plný energie. Recept na polievku priniesol do Pekingu na cisársky dvor a tam sa stala obľúbenou súčasťou cisárskeho jedálnička.

Ostro-kyslá polievka (Suān làtāng) a jej základný recept

Tvorí kurací vývar ochutený bielym korením, čili, ryžovým octom a sójovou omáčkou. Obsahuje voňavé kúsky húb, mrkvu, vajíčko, bambusové výhonky, tofu a mäsko. Kombinácia ryžového octu a korenia vytvára veľmi špecifickú pikantnú chuť, ktorá je pre polievku typická.

Podľa teórií tradičnej čínskej medicíny polievka kombinuje nielen liečivé schopnosti kuracieho vývaru, antibakteriálne a protivírusové účinky huby Shiitake, ale aj ryžový ocot, ktorý podporuje trávenie a zdravú chuť k jedlu a v neposlednom rade čili papričky, ktoré pomáhajú zlepšovať prúdenie krvi, čo je užitočné najmä v chladnom počasí.

Práve správny pomer ryžového octu, sójovej omáčky, čili a korenia je kľúčom k úspechu k jej lahodnej chuti. Podľa tradičných čínskych princípov, je potrebné mať v každom jedle viac druhov zeleniny a táto teória o správnej rovnováhe a rôznorodosti je prítomná aj v ostro-kyslej polievke. Ostro-kyslá polievka by podľa tradičného čínskeho receptu, mala obsahovať 3 bielkovinové a 5 zeleninových prísad.

Medzi bielkovinové prísady zaraďujeme kura, tofu a vajíčko, pričom každý z nich má v čínskej kuchyni svoj vlastný symbolický význam:

  • Kura je symbolom prosperity, rodinnej súdržnosti a radosti
  • Tofu symbolizuje požehnanie pre dom
  • Vajce je symbolom plodnosti

Tak isto aj 5 zeleninových prísad, ktorými sú bambusové výhonky, mrkva, huba shiitake, judášovo ucho a púčiky ľalie, majú v čínskej kuchyni vlastnú symboliku:

  • Bambusové výhonky po mandarínsky zhúsǔn, znamenajú v doslovnom preklade: želanie, aby bolo všetko dobré.
  • Mrkva a ich farba symbolizujú šťastie, bohatstvo a prosperitu.
  • Huby shiitake s vysokým obsahom vitamínu B symbolizujú dlhovekosť
  • Judášovo ucho symbolizuje príchod jari, nový začiatok a plnia vaše želania
  • Púčiky ľalie sú nazývané aj zlaté ihly a predstavujú 100 rokov harmónie a bohatstva
Na obrázku sa nachádza ostro-kyslá polievka servírovaná v miske.

Polievka má v čínskej kultúre svoje miesto a je najdôležitejšou súčasťou akejkoľvek hostiny, ale aj bežného dňa. Prikladajú jej veľký význam a polievke sa tu takpovediac nedá vyhnúť. Na rozdiel od európskej kuchyne sa polievka nepodáva pred hlavným jedlom, ale podáva sa ako príloha k jedlu z ryže, alebo rezancov. Domáci si ju pripravujú vo veľkých množstvách a tak, ako sme si už povedali aj pri japonskej polievke Miso Shiru, konzumujú ju niekoľko krát za deň a jej konzumácia znamená nový začiatok.

V priebehu času a v závislosti od zvyklostí v rôznych častiach sveta sa aj prísady do ostro-kyslej polievky vyvíjali a menili a aj keď je to ťažko uveriteľné, polievky vytvorené na princípe ostro-kyslej polievky nájdeme v mnohých kútoch Ázie.

 Vo Vietname je to Canh chua – doslova „kyslá polievka“, ktorá sa pripravuje z rýb z rieky Mekong, alebo kreviet, ananásu, paradajok a sójových klíčkov. Je ochutená tamarindom a listami citrónu.

 V Kambodži je to Samlor machu pkong tiež nazývaný krevetový guláš na kyslo. Ide o kyslú krevetovú polievku ochutenú citrónom, čili a korením.

Dokonca aj v prípade thajskej polievky Tom yum, ktorá je ochutená citrónovou trávou, koreňom galangalu, rybacou omáčkou a čili sú zachované rovnaké chute a to: ostrá a kyslá.

 V Číne veria, že polievka má blahodarné  účinky pre krásu človeka, jeho fyzické zdravie, prevencií a liečbe chorôb, ale aj správnej výžive dôležitých orgánov ľudského tela. Preto ak sa vás v Číne spýtajú: Dali by ste si niečo na pitie? Neznamená to pitie alkoholu, ale polievky.

U nás v SushiYA pre vás každodenne pripravujeme čerstvú ostro-kyslú polievku, aby ste si mohli jej zázračné účinky vychutnať v pohodlí vášho domova.

Tak čo? Máte už objednané?